Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej - 19 maja 2018

×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z D:\Mail\Luteranie\tomaszow\includes\menu.inc).

Błogosławiony naród, którego Pan jest Bogiem, pod takim hasłem biblijnym 19 maja br. w Tomaszowie Mazowieckim odbył się kolejny Zjazd Chórów Diecezji Warszawskiej. Temat ten łączy się ściśle z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jakie przypadają na 2018 rok. Z tej okazji chóry zostały poproszone o przygotowanie dwóch pieśni kościelnych i jednej patriotycznej. Bogactwo muzyczne jak i pełne obrazowanie tekstowe ziemi ojców jakie prezentują pieśni miłujące ojczyznę ubarwiły Koncert Galowy tegorocznego Zjazdu, a nam umożliwiło włączenie się w świętowanie tego jakże uroczystego Jubileuszu. Gościem specjalnym tegorocznego Zjazdu był Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W Zjeździe uczestniczyło sześć chórów diecezji: Chór Parafii Św. Mateusza z Łodzi, Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia, Chór Semper Cantamus z Warszawy, Chór Vox Gaudii z Warszawy, Chór Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego z Warszawy oraz Chór Concordia ze Zgierza, jak również wyżej wspomniany Chór Akademicki WAT.

Punktualnie o godz. 10:00 chórzyści, dyrygenci oraz goście zgromadzili się w kościele Zbawiciela, aby krótką modlitwą rozpocząć tegoroczne święto muzyki. Następnie odbyły się warsztaty z emisji głosu dla chórzystów, które prowadziła p. Zuzanna Kuźniak; w tym samym czasie dyrygenci uczestniczyli w swoich warsztatach prowadzonych przez p. Witolda Błaszczyka. Po warsztatach chórzyści zwiedzali miasto i drugi zabytkowy kościół ewangelicki Świętej Trójcy, gdzie mogli zobaczyć przygotowaną na Noc Muzeów wystawę pt. Tajemnica befek

Po obiedzie i chwili wytchnienia rozpoczął się Koncert Galowy, który zgromadził ok. 170 wykonawców i zbliżoną ilość słuchających. Gospodarzem Koncertu Galowego był Biskup Diecezji Warszawskiej ks. Bp Jan Cieślar, a gościem honorowym Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego p. Marcin Witko. Punktem finałowym Koncertu było wspólne odśpiewanie przez wszystkie chóry dwóch pieśni: pierwsza z nich to polski średniowieczny hymn Gaude Mater Polonia w opracowaniu T. Klonowskiego, a druga - Nieście chwałę mocarze, według Psalmu 29 do muzyki Mikołaja Gomółki. Na zakończenie każdy z chórów otrzymał pamiątkowy dyplom oraz statuetkę uczestnictwa w Zjeździe Chórów 2018. 

Galowy Koncert Zjazdu Chórów wpisany był w tomaszowską Noc Muzeów. 

Dla tomaszowskiej Parafii było to nie tylko coroczne spotkanie chórzystów, ale wydarzenie szczególne, bo ponownie włączyliśmy się w życie chórów, tym razem jako gospodarze. To wielka szansa dla naszej Parafii, ale i wielkie wyróżnienie, że mogliśmy gościć w swoim mieście i kościele chóry Diecezji Warszawskiej. 

 

Marcin M. Pawlas


Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna w Tomaszowie Mazowieckim jest nieczynna.

We wszelkich sprawach administracyjnych prosimy kontaktować się z kancelarią parafii w Piotrkowie Trybunalskim. W sprawach duszpasterskich zachęcamy do kontaktu z wikariuszem Parafii, ks. Bogusławem Sebestą.  

Więcej informacji

Kim jesteśmy?

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów luterańskich i pozostaje częścią jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła, który został założony przez Jezusa Chrystusa w dniu zesłania Ducha Świętego. Nazwa Kościoła nawiązuje do tekstu wyznania wiary złożonego w 1530 roku na sejmie w Augsburgu, stanowiącego także jedną z podstawowych ksiąg wyznaniowych w luteranizmie - do Wyznania Augsburskiego.

Więcej informacji

Aktualności

© Parafia ewangelicko-augsburska w tomaszowie mazowieckim 2016

Realizacja:

...