Nabożeństwo

×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z D:\Mail\Luteranie\tomaszow\includes\menu.inc).

„Gdzie dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich”

Mt 18,20

W całym chrześcijańskim świecie świętowanie Dnia Pańskiego jest centralną formą liturgicznego przeżywania wiary we wspólnocie. Nabożeństwo jest z jednej strony momentem pokrzepienia Słowem Bożym oraz obecnością Chrystusa w Sakramentach, z drugiej zaś –  odpowiedzią na Boże zaproszenie, które wypowiada Zbawiciel w słowach: „Pójdźcie do mnie wszyscy, którzy jesteście spracowani i obciążeni, a Ja wam dam ukojenie!”. Podczas nabożeństwa dochodzi więc do połączenia społeczności zgromadzonych w wierze oraz zaniesienia Bogu życiowych doświadczeń, problemów i zmartwień, a także dziękczynienia za otrzymane błogosławieństwa w sukcesach i radościach.   

Istota nabożeństwa ewangelickiego zawarta została w słowach ks. Marcina Lutra, które wypowiedziane zostały w dniu poświęcenia pierwszego luterańskiego kościoła w Torgawie w 1544 roku. W swoim przemówieniu reformator życzył, aby w tym kościele nic innego się nie działo, jak tylko aby „Pan sam z nami mówił przez Słowo swoje święte, a my abyśmy z nim mówili przez modlitwę i śpiew pochwalny”. Nabożeństwo jest więc dialogiem Boga z ludem oraz ludu ze swoim Bogiem. Posiada ono, podobnie jak nabożeństwa pierwszych chrześcijan, dwa punkty kulminacyjne. Są nimi zwiastowanie Słowa Bożego oraz Sakrament Komunii Świętej. W Słowie i Sakramencie Jezus jest prawdziwie obecny wśród swojego ludu.

Ks. Marcin Luter usunął z nabożeństwa części związane z powtarzaniem ofiary Jezusa Chrystusa. Człowiek nie jest w stanie złożyć Bogu ofiary, a Bóg już to uczynił, bez ludzkiej zasługi, na krzyżu Golgoty. Stąd na nabożeństwie nie powtarzamy ofiary, ale ją wspominamy (Anamneza), a przez to ją uobecniamy w opowiadaniu o zbawczej śmierci Chrystusa oraz spożywaniu darów Jego ciała i krwi.  Zdobyczą reformacji było również odprawianie nabożeństw w języku narodowym zboru. Dawało to możliwość autentycznego zbliżenia się do Bożego Słowa i zrozumienia Bożej woli w ludzkim życiu.

Każdy bez wyjątku może być uczestnikiem nabożeństwa odprawianego w naszym kościele. Dla czynnego udziału w liturgii polecamy skorzystać ze śpiewników ewangelickich, które wyłożone są pod amboną z przodu kościoła. Znajdą w nich Państwo liturgię nabożeństwa, jego części zmienne oraz pieśni, których numery na daną niedzielę wywieszone są po obu stronach kościoła.

Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę i święta o godzinie  900.

Nabożeństwa w święta niebędące dniami wolnymi od pracy odbywają się o godzinie 1700.

Nabożeństwa z sakramentem Komunii Świętej odbywają się w ostatnią niedzielę miesiąca, święta oraz wybrane niedziele czasu pasyjnego i adwentu.

Aktualny plan nabożeństw znaleźć można w ogłoszeniach zamieszczonych w dziale Parafia. 

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna w Tomaszowie Mazowieckim jest nieczynna.

We wszelkich sprawach administracyjnych prosimy kontaktować się z kancelarią parafii w Piotrkowie Trybunalskim. W sprawach duszpasterskich zachęcamy do kontaktu z wikariuszem Parafii, ks. Bogusławem Sebestą.  

Więcej informacji

Kim jesteśmy?

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów luterańskich i pozostaje częścią jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła, który został założony przez Jezusa Chrystusa w dniu zesłania Ducha Świętego. Nazwa Kościoła nawiązuje do tekstu wyznania wiary złożonego w 1530 roku na sejmie w Augsburgu, stanowiącego także jedną z podstawowych ksiąg wyznaniowych w luteranizmie - do Wyznania Augsburskiego.

Więcej informacji

Aktualności

© Parafia ewangelicko-augsburska w tomaszowie mazowieckim 2016

Realizacja:

...