Ślub

×

Komunikat o błędzie

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2404 z D:\Mail\Luteranie\tomaszow\includes\menu.inc).

„Abyśmy będąc szczerymi w miłości, wzrastali pod każdym względem w niego,

który jest Głową, w Chrystusa”

Ef 4, 15

Małżeństwo wiąże się z Bożą obietnicą błogosławieństwa związanych w nim mężczyźnie i kobiecie. Błogosławieństwo to szczególnie mocno eksponowane jest podczas ślubu. Jest to moment, w którym małżonkowie nie tylko składają sobie wzajemnie przyrzeczenia wierności i miłości, ale też zanoszą wraz ze wszystkimi zgromadzonymi prośbę do Boga o prowadzenie w małżeńskich trudach i radościach oraz o umacnianie związku w każdym czasie. Ślubowanie małżeńskie następuje w kościele podczas nabożeństwa. Wówczas, wobec zgromadzonych świadków: duchownego, krewnych, przyjaciół i parafian, narzeczeni dają wyraz swojej woli utworzenia trwałej wspólnoty i proszą Boga, aby ten zamysł się udał. Ufając Bożym obietnicom, nowożeńcy wstępują więc we wspólną przyszłość z Bożym Słowem i świadomością obecności Boga w ich wspólnym życiu.

Przygotowaniem do tej najpiękniejszej ceremonii w życiu jest spotkanie z duchownym, które przyjmuje postać rozmowy o małżeńskich planach, zamierzeniach, trudach i radościach życia, błogosławionym przez Boga uczuciu, jak również o przebiegu uroczystości. Wraz z duchownym ustala się również datę i godzinę ślubu oraz kwestie związane z wystrojem kościoła.

Jeżeli wcześniej odbył się już ślub cywilny, małżonkowie powinni przedłożyć w kancelarii parafialnej Akt Ślubu z Urzędu Stanu Cywilnego.

W świetle obowiązującego w Polsce prawa, ślub zawarty w kościele ewangelickim przed ewangelickim duchownym może mieć również skutki cywilno-prawne. W tym celu małżonkowie muszą osobiście pobrać dokumenty z USC (trzy egzemplarze), które wydawane są na podstawie aktualnych Aktów Urodzenia. Otrzymane dokumenty zachowują ważność urzędową przez trzy miesiące. W dniu zaślubin podpisane zostaną one przez małżonków, świadków oraz duchownego. Na ich podstawie USC wystawi później Odpis Aktu Ślubu. Jeżeli jedno ze współmałżonków nie należy do Parafii w Tomaszowie Mazowieckim, na spotkanie przedślubne należy dostarczyć również Odpis Aktu Chrztu oraz Aktu Konfirmacji pobierane w macierzystej parafii. Później zostanie wysłana tam informacja o zawarciu związku małżeńskiego, celem naniesienia zmian w dokumentach parafialnych.

Zawarcie związku małżeńskiego jest możliwe również wówczas, gdy jedno ze współmałżonków nie należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.   

Kancelaria parafialna

Kancelaria parafialna w Tomaszowie Mazowieckim jest nieczynna.

We wszelkich sprawach administracyjnych prosimy kontaktować się z kancelarią parafii w Piotrkowie Trybunalskim. W sprawach duszpasterskich zachęcamy do kontaktu z wikariuszem Parafii, ks. Bogusławem Sebestą.  

Więcej informacji

Kim jesteśmy?

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów luterańskich i pozostaje częścią jednego, świętego, powszechnego i apostolskiego Kościoła, który został założony przez Jezusa Chrystusa w dniu zesłania Ducha Świętego. Nazwa Kościoła nawiązuje do tekstu wyznania wiary złożonego w 1530 roku na sejmie w Augsburgu, stanowiącego także jedną z podstawowych ksiąg wyznaniowych w luteranizmie - do Wyznania Augsburskiego.

Więcej informacji

Aktualności

© Parafia ewangelicko-augsburska w tomaszowie mazowieckim 2016

Realizacja:

...